Jak przygotować CV we właściwy sposób, aby zaintrygowało ono potencjalnego pracodawcę oraz zagwarantowało zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne?  Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?? Właściwe opracowanie tego dokumentu z pewnością spędziło sen z powiek niejednej osobie poszukającej pracy. 

Zacznijmy od tego, czym jest CV. Curriculum Vitae to inaczej życiorys zawodowy, czyli przebieg kariery zawodowej osoby, zawierający przede wszystkim doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, osiągnięcia, wykształcenie oraz inne kwalifikacje.

Poniżej zamieszczamy praktyczne wskazówki jak przygotować dobre CV.

 

DANE OSOBOWE

 

Poza imieniem i nazwiskiem zamieść również nagłówek z nazwą aktualnie obejmowanego stanowiska (lub np. wyuczonego zawodu), numer telefonu i adres e-mail oraz zdjęcie. Aby CV miało charakter profesjonalny, nie podawaj zabawnych adresów. Optymalnie adres powinien zawierać wyłącznie imię i nazwisko. Unikaj także podawania informacji wrażliwych dotyczących m.in. płci, czy stanu cywilnego.

 

KILKA SŁÓW O SOBIE I CELE ZAWODOWE

 

Ujmij w swoim CV krótkie streszczenie najistotniejszych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, sukcesów. Zawarcie tych informacji sprawi, że pracodawca zapozna się z Twoimi kluczowymi zaletami, nawet bez analizowania całego życiorysu – optymalnie, aby umieścić te kwalifikacje, które są powiązane z oczekiwaniami zawartymi w ogłoszeniu. 

 

UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJE

Opis umiejętności to kolejna ważna część CV. Należy w niej zawrzeć w głównej mierze informacje o twardych, specjalistycznych kompetencjach, które pracodawca może zweryfikować, np. znajomość języka obcego (wraz z poziomem).  

 

W przypadku tzw. umiejętności miękkich w CV, polecamy wpisać te, które pracodawca wymienia w ogłoszeniu.

 

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 

Miejsca pracy najlepiej przedstaw przy pomocy zasady tzw. odwróconej chronologii. Na górze umieść aktualną lub ostatnią firmę, a na dole te miejsca, w których pracowałeś wcześniej. 

 

Przedstawiając doświadczenie zamieść nazwę firmy, okres zatrudnienia, nazwę stanowiska, listę wykonywanych obowiązków, dostosowaną do potrzeb stanowiska o które się ubiegasz. 

  

WYKSZTAŁCENIE

 

W zupełności wystarczającymi informacjami będą: okres nauki, nazwa uczelni, kierunek studiów i uzyskany tytuł. W przypadku wykształcenia średniego – okres nauki i nazwa ukończonej szkoły. 

 

Jak powinieneś uwzględnić informację o trwającej nadal edukacji? Analogicznie do aktualnie trwającego zatrudnienia, za pomocą sformułowania „obecnie”.

 

ZAINTERESOWANIA

 

Wyróżnij się na tle innych kandydatów. Zwróć uwagę na powiązanie swoich pasji ze stanowiskiem, na które składana jest aplikacja. Nie ubarwianie rzeczywistości.

 

Uwzględnij przede wszystkim te zainteresowania, które z perspektywy pracodawcy mogą wydawać się odpowiednie do objęcia danego stanowiska.

 

POPRAWNA KLAUZULA

 

Na końcu przygotowanego dokumentu umieść poprawną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (zgodną z przepisami RODO), która zawsze jest zawarta w ofercie pracy przedstawionej przez potencjalnego pracodawcę.

 

Istotne, abyś zachował odpowiednią długość dokumentu. Najlepiej, aby CV zmieściło się na jednej stronie A4. 

 

Dokument warto zapisać w formacie PDF, który jest zalecany, ponieważ powoduje, że osoba rekrutująca otrzyma dokładnie taki dokument, jaki został wysłany, bez względu na to, za pomocą jakiego programu go otworzy. Inne formy zapisu nie zapewniają takiej gwarancji.

 

Poza treścią, istotny jest również wygląd dokumentu, aby był czytelny. Warto powiększyć nagłówki — taki zabieg spowoduje, że wzrok pracodawcy od razu przykują najważniejsze informacje. Należy pamiętać również o estetycznym formatowaniu oraz sprawdzeniu, czy nie wkradł się błąd bądź literówka.

 

JAKIE INFORMACJE WARTO UMIEŚCIĆ  W MAILU Z CV?

 

Jeśli przygotowany przez Ciebie dokument będzie wysyłany poprzez skrzynkę mailową, ważne, aby używać zwrotów grzecznościowych. Niezbędne będzie również podanie następujących informacji:

 

 • Nazwa stanowiska,

 • Lokalizacja miejsca pracy,

 • Numer referencyjny ogłoszenia (jeśli został podany),

 

PODSUMOWANIE

Dobrze przygotowane CV zdecydowanie zwiększy Twoje szanse w procesie rekrutacji. Niezależnie czy poszukujesz pierwszej pracy, czy podjąłeś decyzję o zmianie aktualnej, potrzebne jest dobre CV. Sporządzenie właściwego dokumentu, według powyższych wskazówek, nie będzie czasochłonne. 

 

Powodzenia!

   RECMAN SP. Z O.O.
  UL. WOJSKA POLSKIEGO 112E
  16-400 SUWAŁKI

  +48 795 462 606
  PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7:00-15:00

  REKRUTACJA@RECMAN.PL